| Material | Natural Rock Crystal (Sphatik) |
| Dimensions | 45 x 2 x 1 cm |
| Weight | 0.43 |
| Color | Clear / Transparent |
| Finish | Polished, Lustrous |
| Inclusions | N/A |
| Design Style | Traditional Prayer Mala with 108+1 round beads of 9mm size |
| Functionality | Enhances mental clarity, focus, and peaceful sleep; used for Japa and meditation |
| Symbolism | Represents purity, calmness, and is astrologically linked to Planet Venus |
| Placement Utility | Can be worn or used during spiritual practices and prayer rituals |
| Installation Type | N/A |
| Assembly Required | No |
| Power Source | N/A |
| Manufacturer | KESAR ZEMS |
| Packers | KESAR ZEMS |
| Country of Origin | India |
| Care Instructions | N/A |
| Packaging | Box |
| Warranty | N/A |
|
Looking to purchase this product in bulk?
Purchase item in bulk quantity |
Natural Rock Crystal Stone Prayer Rosary Mala -9 MM 108+1 Beads Jaap mala.
More from Store
Pay on Delivery
5 Days
Replacement
5 Days Return
Additional Offers
Summer deal
Get 10% off on all products
|
Looking to purchase this product in bulk?
Purchase item in bulk quantity |
Description
Natural Rock Crystal Stone Prayer Rosary Mala -9 MM 108+1 Beads Jaap Mala With Certificate For Meditation (45 x 2 x 1 cm) Clear : Using Sphatik Mala help attain peace of mind ,It is a transparent stone with lustre and is cool in nature.According to Astrology it is related to Planet Venus.Wearing a sphatik mala made from Crystal aids concentration, cools the body and ensures a sound and undisturbed sleep.Crystal beaded prayer mala sphatik transparent stone for mind concentration.Beads 108 +1=109 Beads of 9 mm size Shape Round Beads Clarity Transparent.
| Material | Natural Rock Crystal (Sphatik) |
| Dimensions | 45 x 2 x 1 cm |
| Weight | 0.43 |
| Color | Clear / Transparent |
| Finish | Polished, Lustrous |
| Inclusions | N/A |
| Design Style | Traditional Prayer Mala with 108+1 round beads of 9mm size |
| Functionality | Enhances mental clarity, focus, and peaceful sleep; used for Japa and meditation |
| Symbolism | Represents purity, calmness, and is astrologically linked to Planet Venus |
| Placement Utility | Can be worn or used during spiritual practices and prayer rituals |
| Installation Type | N/A |
| Assembly Required | No |
| Power Source | N/A |
| Manufacturer | KESAR ZEMS |
| Packers | KESAR ZEMS |
| Country of Origin | India |
| Care Instructions | N/A |
| Packaging | Box |
| Warranty | N/A |
