| Type | Ultrasonic Aroma Diffuser |
| Material | BPA-Free Plastic |
| Capacity | 500ml / 550ml |
| Power Source | Electrical (via Power Cable) |
| Compact Design | Elegant vase-like wooden design that complements any decor |
| Multiple Mist Modes | Strong/Standard mist levels |
| Quiet Operation | Whisper-quiet ultrasonic technology |
| Long Runtime | N/A |
| Voltage | N/A |
| Power Consumption | Low energy consumption |
| Dimensions | 10cm x 8cm x 10cm |
| Weight | 0.5 |
| Manufacturer | Home Harbour |
| Packers | Home Harbour |
| Country of Origin | India |
| Care Instructions | N/A |
| Warranty | N/A |
|
Looking to purchase this product in bulk?
Purchase item in bulk quantity |
Essence Nebula Ultrasonic Aroma Diffuser
More from Store
Pay on Delivery
5 Days
Replacement
5 Days Return
4‑Hour Instant Delivery
Additional Offers
Summer deal
Get 10% off on all products
|
Looking to purchase this product in bulk?
Purchase item in bulk quantity |
Description
The Ultrasonic Diffuser is a cute little device that turns water and essential oils into a mist that plumes from the top of the machine. This mist delivers the beautiful aromas of essential oils throughout your home, your office or just about anywhere you’d like with a stable surface and an electrical outlet. Not only is it a stimulant for your sense of smell, but also a feast for the eyes. A strip of LED lights run around the mid-point and can be configured in different colors; red, green, purple and white but also different tones of each. The Ultrasonic Diffuser is made from BPA free materials, which is the same as your baby bottles. It’s a super quite ultrasonic diffuser which means it creates the vapor by continuously vibrating the water and oil mixture.
| Type | Ultrasonic Aroma Diffuser |
| Material | BPA-Free Plastic |
| Capacity | 500ml / 550ml |
| Power Source | Electrical (via Power Cable) |
| Compact Design | Elegant vase-like wooden design that complements any decor |
| Multiple Mist Modes | Strong/Standard mist levels |
| Quiet Operation | Whisper-quiet ultrasonic technology |
| Long Runtime | N/A |
| Voltage | N/A |
| Power Consumption | Low energy consumption |
| Dimensions | 10cm x 8cm x 10cm |
| Weight | 0.5 |
| Manufacturer | Home Harbour |
| Packers | Home Harbour |
| Country of Origin | India |
| Care Instructions | N/A |
| Warranty | N/A |
